-
Istarsko veleučilište – Università Istriana di scienze applicate kao nositelj
-
Institut za poljoprivredu i turizam u Poreču kao partner
provode znanstveno-istraživački projekt
divlje biljne vrste u funkciji prilagodbe poljoprivrede i turizma klimatskim promjenama
23.5.2022.

Organizirana prva radionica projekta WildBioAdapt
Istarsko veleučilište – Universitá Istriana di scienze applicate kao korisnik projekta i partner na projektu Institut za poljoprivredu i turizam u sklopu projekta „WildBioAdapt – Divlje biljne vrste u funkciji prilagodbe poljoprivrede i turizma klimatskim promjenama organizirali su prvu radionicu pod naslovom: Samoniklo bilje u borbi s klimatskim promjenama
Radionica je namijenjena dionicima u turizmu s ciljem njihovog upoznavanja s divljim biljnim vrstama koje mogu biti stavljene u funkciju prilagodbe poljoprivrede i turizma klimatskim promjenama. Naglasak je stavljen na pet samoniklih biljaka, koje uključuju oštrolisnu šparogu, medvjeđi luk, obalni petrovac, portulak i obični komorač. Kroz radionicu se sinergijom poljoprivrednog i turističkog sektora želi potaknuti održivost atraktivnosti turističkog proizvoda u području osjetljivom na klimatske promjene uz ekološko očuvanje i vizualni identitet destinacije uz održivost proizvodnje hrane i diverzifikacije gastronomske ponude.
Sama radionica održana je 13. svibnja 2022. u Edukacijskom gastronomskom centaru Istre, Gortanov Brijeg 1, Pazin.
Cilj radionice bio je upoznavanje sa samim projektom i postignutim rezultatima. Na radionici su predstavljeni radovi znanstvenika sa instituta u Poreču vezano uz divlje biljne vrste koje su fokus projekta: portulak, obalni petrovac, medvjeđi luk, divlji koromač i oštrolisna šparuga kao nutritivni i agronomski potencijal.
Na radionici je prezentirana priprema i degustacija jela korištenjem divljih biljnih vrsta.
U sklopu radionice izrađeni su promotivni letci projekta u kojoj je zainteresirana javnost upoznata sa ciljevima projekta. Također je tiskana i verzija letaka na Brailleovom pismu kako bi informacije o klimatskim promjenama i mjerama prilagodbe bile dostupne i slijepim i slabovidnim osobama.
Projekt „WildBioAdapt – Divlje biljne vrste u funkciji prilagodbe poljoprivrede i turizma klimatskim promjenama“ nastavlja sa daljnjim aktivnostima u cilju jačanja znanstvenih istraživanja koja se mogu koristit za očuvanje bioraznolikosti odabranih divljih biljnih vrsta na hrvatskom obalnom i otočnom prostoru, a koje se mogu introducirati u poljoprivrednu proizvodnju te dodatno marketinški valorizirati i formirati nove turističke proizvode u vidu gastronomske ponude.
16.5.2022.
Sudjelovanja suradnika projekta WBA na Festivalu samoniklog bilja u Kršanu 07.05.2022.
Na Festivalu Samoniklog bilja u Kršanu naši su suradnici imali priliku predstaviti projekt WildBioAdapt-Divlje biljne vrste u funkciji prilagodbe poljoprivrede i turizma klimatskim promjenama. Predstavljene su i divlje biljne vrste na koje se odnosi sam projekt. Javnost je imala mogućnost upoznati glavne ciljeve projekta, posjetitelji su imali priliku upoznati se s namjenom i načinom upotrebe samoniklih biljaka u gastronomiji. Kroz prezentacije predstavljena su široj javnosti nova saznanja o kulinarskoj upotrebi jestivog samoniklog bilja, njegovoj hranjivoj vrijednosti i ljekovitim svojstvima.
Suradnici su predstavili slijedeće prezentacije:
- Predstavljanje projekta Wildbioadapt – divlje biljne vrste u funkciji prilagodbe poljoprivrede i turizma klimatskim promjenama – David Košara, Marita Etinger
- Tust je gušt – Marta Sivec
- Motar – povrće i začin s morskih stijena – Nina Išić
- Medvjedi luk – daje snagu medvjeda – Tvrtko Karlo Kovačević
9.5.2022.
Radionica Istarskog veleučilišta i Instituta za poljoprivredu i turizam
Samoniklo bilje u borbi s klimatskim promjenama

Istarsko veleučilište -Universitá Istriana di scienze applicate i Institut za poljoprivredu i turizam u sklopu projekta „WildBioAdapt – Divlje biljne vrste u funkciji prilagodbe poljoprivrede i turizma klimatskim promjenama organiziraju radionicu pod naslovom: Samoniklo bilje u borbi s klimatskim promjenama
Sa sljedećim temama:
- Prezentacija projekta„WildBioAdapt – Divlje biljne vrste u funkciji prilagodbe poljoprivrede i turizma klimatskim promjenama“
- Divlje svojte u funkciji proizvodnje hrane u kontekstu prilagodbe klimatskim promjenama: portulak, obalni petrovac, medvjeđi luk, divlji koromač i oštrolisna šparuga
- Klimatske promjene i samoniklo bilje u kontekstu turizma
Predavači na radionici su:
- dr. sc. Smiljana Goreta Ban, Institut za poljoprivredu i turizam
- Tvrtko Karlo Kovačević, mag. ing. techn. aliment., Institut za poljoprivredu i turizam
- dr. sc. Ana Težak Damijanić, Institut za poljoprivredu i turizam
- Marija Pičuljan, mag.oec., Institut za poljoprivredu i turizam
- Nina Išić, mag.ing.agr., Institut za poljoprivredu i turizam
- Marta Sivec, mag.ing.agr., Institut za poljoprivredu i turizam
- Marita Etinger dipl. iur. , Istarsko veleučilište -Universitá Istriana di scienze applicate.
Radionica će se održati u petak, 13. 05. 2022. godine s početkom u 11:00 sati (Edukacijski gastronomski centar Istre, Gortanov Brijeg 1, Pazin).
3.12.2021.
Naša projektna suradnica Marta Sivec mag.ing.agr. sudjelovala je na znanstvenom simpoziju u Vodicama (5.-10.9.2021.) na kojem je izlagala svoj znanstveni rad s naslovom „Morfološka raznolikost sjemena motra (Crithmum maritimum L.)“.

12.10.2021.
Radi određivanja primarnih i sekundarnih metabolita na našem projektu„WildBioAdapt – divlje biljne vrste u funkciji prilagodbe poljoprivrede i turizma klimatskim promjenama“ nabavljen je LC-MS uređaj s obzirom da Institut za poljoprivredu i turizam nije posjedovao sličan uređaj.
Kupljeni tekućinski kromatograf s trostrukim masenim detektorom (UPLC-QqQ) namijenjen je za brze, osjetljive i selektivne kvantitativne analize širokog raspona bioloških molekula u kompleksnom matriksu. Instrument se može koristiti za ciljane analize metabolita, hormona, toksina ili pesticida. Uz navedeno instrument je sposoban i za analizu većih molekula kao što su peptidi.
Uređaj predstavlja okosnicu projektnog prijedloga, te nabavom uređaja omogućeno je jačanje znanstveno-istraživačke infrastrukture u području biotehničkih i prirodnih znanosti kao temelj za buduća istraživanja u području klimatskih promjena.
29.9.2021.
Uzgojene presadnice motra (Crithmum maritimum L.) posađene u lonce
Sjeme motra (Crithmum maritimum L.) prikupljeno je na 25 različitih lokacija s područja kvarnerskih otoka te obale Istre. Sjeme je prvotno posijano u letvarice. Nakon toga biljke su pikirane u kontejnere u trenutku kada su dospjele do faze prvog pravog lista. To je jedan od ključnih trenutaka za pikirati biljku. Sredinom srpnja biljke su posađene u lonce te će se dalje pratiti njihov vegetativni porast.
(Izvor: Sivec, 2021.)
(Izvor: Sivec, 2021.)
(Izvor: Sivec, 2021.)
(Izvor: Sivec, 2021.)
1.6.2021.
Prikupljeno sjeme oštrolisne šparoge ( Asparagus acutifolius L. ) i stavljeno na stratifikaciju
Plodovi oštrolisne šparoge ( Asparagus acutifolius L. ) prikupljeni su na području istarskog poluotoka.
Nakon dopremanja istih na Institut za poljoprivredu i turizam u Poreču uslijedilo je njihovo čišćenje i utvrđivanje brojnog stanja radi daljnjeg određivanja tretmana.
Prije stavljanja sjemena na stratifikaciju odrađena je njegova sterilizacija te je sjeme položeno u aluminijske kontejnere napunjene sitnim pijeskom.
(Izvor: Sivec, 2020.)
(Izvor: Sivec, 2020.)
Slika 3. Sjeme šparoga pripremljeno za stratifikaciju u pijesku
(Izvor: Sivec, 2020.)